Українська IT-галузь в цифрах і фактах

Однією з головних тем для обговорення на минулому заході Lviv IT Arena стало дослідження української IT-галузі від PricewaterhouseCoopers, яке було проведене на замовлення профільного комітету Європейської Бізнес Асоціації. Для українського ресурсу DOU.UA старший віце-президент і керуючий директор GlobalLogic в Україні Ігор Біда проаналізував отримані дані і підкріпив їх своєю особистою думкою.

За даними PricewaterhouseCoopers Україна входить до топ-20 (за даними International Trade Centre - топ-25) найбільших експортерів IT-послуг в світі. Понад 70% експорту IT-послуг України становить розробка ПЗ на замовлення. Уже зараз IT - ключовий драйвер економіки України демонструє найбільше зростання серед інших експортних галузей. З 2011 до 2015 роки внесок IT для ВВП збільшився з 0,6 до 3,3% (з $ 1,1 до $ 2,6 млрд.). Такого зростання вдалося досягти завдяки молодому поколінню - за останні чотири роки число IT-фахівців збільшилося з 42,4 тис. до 91,7 тис.

При цьому внесок представників IT-сектора в економіку України більш значний, так як майже 100 тис. Українських фахівців по суті є тим самим горезвісним середнім класом, який живе і користується послугами, а саме купує товари в Україні. До того ж один IT-фахівець створює 3,6 додаткових робочих місць в суміжних галузях.

Дослідження PwC не показало реальний стан IT-галузі і розглянуло ймовірні сценарії розвитку ринку до 2020 року. З існуючою податковою ставкою ринок продовжить зростати тими ж темпами. Так, кількість програмістів і аналітиків до 2020 року може зрости до 142 тис., а доходи держави - до 21 млрд. грн.

У разі стимулювання галузі українські таланти зможуть реалізовувати себе в рідній країні - і кількість фахівців в Україні зросте до 146 тис. до 2020 року. При цьому експортна виручка від IT-компаній виросте в два рази (з 2,5 до 5,1 млрд. доларів), а доходи від IT в бюджет України складе 27 млрд. грн.

Так можна сподіватися на появу великої кількості українських стартапів і компаній, які не будуть змушені перевозити свій бізнес до Європи чи Штатів. При стимулюванні внутрішнього ринку серед клієнтів українських IT-компаній буде все більше вітчизняних компаній, так вони зможуть впроваджувати інновації в свій бізнес.

Крім цього, не варто забувати, що одна з головних причин зростання галузі - це людський капітал. Реформування освіти в Україні направлене на адаптування програм в вищих навчальних закладах відповідно до вимог ринку, щоб задовольнити майбутній попит на висококваліфіковані кадри.

«Українській IT-галузі дуже важливо зайняти свою нішу на глобальному ринку. І я вважаю, що такою нішею повинен стати R & D. По-перше, наші українські інженери вже сьогодні створюють високотехнологічні рішення для світових брендів. По-друге, попит на високотехнологічні та комплексні рішення в усьому світі тільки збільшується у зв'язку з розповсюдженням впровадження інтернет ресурсів і величезною кількістю клієнтів, які раніше не були пов'язані з IT, але вирішили впроваджувати інновації в свій бізнес.
Тут мені дуже імпонує приклад Ізраїлю, який при невеликому населенні став одним з головних R & D-центрів у світі. Свого часу вони відмовилися від дешевих аутсорс-проектів і сконцентрувалися на високотехнологічних розробках. Мені здається, що схожий шлях має бути і нашого ринку.» - зазначив Ігор Біда, старший віце-президент і керуючий директор GlobalLogic в Україні.

Цікаво, що сьогодні саме висококваліфіковані програмісти і аналітики, які складають лише 20% від загальної кількості IT-фахівців, забезпечують більше 40% доходів галузі. Це як раз ті фахівці, які можуть пропонувати високотехнологічні рішення для світових брендів і навчати цьому молодих співробітників. Українські IT-компанії інвестують багато часу, знань і досвіду для розвитку ринку. Так що позитивний сценарій до 2020 року, який запропонували PwC - це не утопія, а реальність, яку окремі українці втілюють уже зараз.11:54:39 01.12.2016